Mürdüm Erik Fidanı


Daha Detaylı Bilgi Almak İçin
Firma Yetkili: Resül ŞAHİN
GSM: 0542 254 3211’den
Ulaşabilirsiniz..

Adet Sepete Ekle

Gülgiller Rosaceae ailesindendir.Anavatanı Anadolu'dur ama Kafkasya ve Hazar Denizi çevresinden  dünyaya yayıldıkları sanılmaktadır.

Fidanları kışın ılık geçtiği yerlerde sonbaharda,soğuk geçen yerlerdeyse ilkbaharda dikilebilir.

Her türlü toprakta yetişse de,en ideali organik maddece zengin,humuslu olanıdır.Ayrıca ağacın kökü yüzeysel olduğu için toprak fazla derin kazılmamalıdır.

Morumsu mavi renkli meyvelerini dikimden iki sene sonra tüketebilirsiniz.Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşan meyveler,ekim sonuna doğru istenen kıvama gelir.Meyveleri etli,sulu,mayhoş ya da tatlıdır.

Yağışların bol olduğu yerlerde ağaçlar sulanmadan da yetiştirilebilir.Mayısın ikinci yarısından sonbahar yağışlarına kadar,toprak yapısına bağlı olarak sulanır.Yağışın az olduğu yerlerde daha fazla sulamaya ihtiyaç duyar.

Azotlu gübreler,kış sonunda ilkbahar gelişmesi başlamadan önce verilmelidir.Azotun hem sülfat,hem de nitrat formuna cevap verirler.Fosforlu ve potaslı gübreler kış başında verilir.Kimyasal gübrelerin yanı sıra iki yılda bir yanmış çiftlik gübresi de verilmelidir.

Geç uygulamalar,meyvede renk oluşumunu azaltır,sonbaharda sürgünlerin uzamasına neden olur ve kış soğuklarından zarar görmesine yol açar.

Düzenli olarak şekil ve ürün budaması yapılmalıdır.Böylece ağaç güçlendirilir.

Hasat için en uygun zaman,meyvelerin ağaçta tam iriliğini,rengini,tadını aldıkları ve etlerin gevrekleştiği dönemdir.

MÜRDÜM ERİĞİNİN FAYDALARI :

Bol miktarda B vitamini içerir.İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını dengeler.Bu nedenle tansiyon ve kalp hastalarının tüketmesi faydalıdır.Kolesterol sorunu için birebirdir.Bol lifli yapısıyla damarlardaki zararlı maddelere yapışarak vücuttan dışarı atılmalarını sağlar.Karaciğer,böbrek ve romatizmal hastalıkların tedavisinde de önerilir.

Regli düzenler,idrar söktürür.Terletici özelliği vardır.

Neredeyse tüm diyet programlarında yer alır.Kan şekerini çok yavaş yükselttiği için korkmadan yenilebilir.

Kuru mürdüm eriği,kan yapıcı özelliği olması münasebetiyle anemi problemine iyi gelir.

• Havale/EFT İle Ödeme
0,00 TL

aaaaa
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır...